Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo


Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Od kiedy technologia pozwoliła nam łączyć się za pomocą sieci z całym światem pojawiły się też nowe zagrożenia. Przede wszystkim możemy być śledzeni za pomocą programu, który instaluje się na naszym komputerze. Śledzenie tego co robimy w sieci jest jednak najmniejszym problemem. Takie programy potrafią wykradać i przesyłać dane w niewiadomym kierunku, niszczyć oprogramowanie komputera, spowalniać pracę naszej maszyny itp. Dlatego ważne jest zadbanie o cyberbezpieczeństwo.

cyberbezpieczeństwo warszawaBezpieczeństwo w sieci można rozpatrywać z punktu widzenia osoby prywatne, która po prostu chce mieć sprawnie działający komputer, z punktu widzenia przedsiębiorcy, który może się czuć przede wszystkim zagrożony przez konkurencję oraz partii politycznej czy innych organizacji politycznych. Te ostatnie są nieraz narażone na poważne ataki ze strony przeciwników politycznych. Może to być zhakowanie strony, kradzież kluczowych danych dotyczących kampanii wyborczej albo zawirusowanie wewnętrznej sieci biura partyjnego czy innej organizacji. W każdym przypadku ochrona jest konieczna. Cyberbezpieczeństwo osób prywatnych wcale nie jest mniej ważne. Dla młodego człowieka, którego zdjęcia zostały wykorzystane do pognębienia go w gronie znajomych mogą się okazać przyczyną prób samobójczych. Dla pisarza pracującego nad książką przez kilka miesięcy – wykasowanie czy wykradzenie i opublikowanie pod innym nazwiskiem jest zaprzepaszczeniem ogromnej pracy jaką wykonał. Oczywiście równie ważne jest zagadnienie cyberbezpieczeństwa w placówkach państwowych, organizacjach pozarządowych i prywatnych firmach.

Do ochrony oprogramowania i danych w sieci służą specjalne programy. Darmowe wersje są łatwo dostępne, ale niestety nie posiadają wszystkich funkcji, mogą spowalniać pracę komputera i możemy mieć problem z ich aktualizacją. Dlatego lepiej jest dopłacić niewielką kwotę i czuć się naprawdę bezpiecznie. Szczególnie dotyczy to firm, w których infiltracja przez wirusa jednego komputera może zakończyć się problemami całej sieci.

Udostępnij: