Detektyw

Detektyw


Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Być może detektyw kojarzy się z bohaterami powieści kryminalnych i filmów sensacyjnych. Jednak jest to zawód jak każdy inny. Detektywi zajmują się nie tylko rozwiązywaniem skomplikowanych zagadek związanych z zabójstwami czy kradzieżą diamentów jakiejś arystokratki. Często dużo bardziej prozaiczne sprawy wymagają zaangażowania detektywa, czyli prowadzenia śledztwa w sposób niejawny.

Różnice w Polsce i za granicą

Zapewne oglądając filmy produkcji amerykańskiej nie raz widzieliśmy detektywa – pracownika policji, który prowadzi śledztwo w jakiejś sprawie. Otóż w Polsce w stosunku do funkcjonariusza służb państwowych nie stosuje się takiego określenia. Detektywem nazywamy prywatnego usługodawcę, który oferuje klientom niejawne prowadzenie śledztwa w jakiejś sprawie. Np. zbieranie dowodów przeciwko niewiernej żonie albo nieuczciwej konkurencji.

Praca detektywa – ciekawa czy nie?

Czy praca detektywa rzeczywiście wygląda tak jak na filmach? Nie zawsze. Chociaż z pewnością, w porównaniu z pracą zwykłego urzędnika czy sprzedawcy może być bardziej interesująca i różnorodna. Z drugiej strony może też wymagać nieco żmudnego przeglądania dokumentów, wyczekiwania godzinami pod oknem obserwowanej osoby czy firmy albo selekcję zdjęć do przedstawienia klientowi. Wymaga też dobrej znajomości prawa. Detektyw powinien bowiem działać w ramach i w imieniu prawa, nie przeciw niemu. Dlatego powinien doskonale orientować się w przepisach, co w epoce RODO i innych ograniczeń dotyczących prywatności nie jest wcale takie łatwe. Dlatego do wykonywania zawodu potrzebne są studia (lub przynajmniej kurs) i zdobycie licencji detektywa.

Czy warto być detektywem?

Ustaliliśmy już czy praca detektywa jest ciekawa. Dużo zależy od zlecenia, a także od tego do jakiej pracy kto się nadaje i co uważa za ciekawe. Jeżeli nie przeszkadza ci trochę papierkowej roboty, a w stresie bardziej pociąga cię adrenalina niż ewentualne nieprzyjemne konsekwencje to już dobry powód, żeby pomyśleć o karierze w tym zawodzie. Jednak pozostaje jeszcze pytanie o zarobki. I tutaj pojawia się problem. Jak w przypadku każdej własnej działalności dużo zależy od tego gdzie pracujemy, ile dostajemy zleceń i za jaką stawkę wyznaczymy. Generalnie jednak zarobki detektywa są nieco wyższe niż średnia krajowa, a to już sporo. Z całą pewnością spokojna posada niższego urzędnika państwowego czy nawet kierownika magazynu nie da ci takich zarobków. Minusem jest to, że brak zleceń oznacza brak pieniędzy. Jeżeli jesteś chory to nikt ci nie wypłaci chorobowego, chyba, że załatwisz sobie specjalne ubezpieczenie albo odłożysz oszczędności na taką okazję. Zatem główną zaletą pracy detektywa jest bardziej niezależność i adrenalina niż wysoka pensja. Ale nie jest też pod tym względem najgorzej.

Udostępnij: