Jak się bronić przed nieautoryzowanym nagraniem?


Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W polityce afera podsłuchowa goni aferę, wspomnijmy tylko sprawę „Taśm Neumana”. Nagrano posła bez jego wiedzy w czasie prywatnych rozmów. Problem ten dotyczy każdego z nas. Z nagrywaniem rozmów pojawiają się wątpliwości natury prawnej.

Czy można rejestrować rozmowy innych osób?

Wiele zależy od okoliczności powstania takiego zapisu, czy nagrywający sam uczestniczył w rozmowie, czy nagrano osoby trzecie. Przepisy prawa cywilnego zostawiają pole do różnych interpretacji prawnych. Dochodzenie swoich praw przed sądem jest długie i czasochłonne. Lepiej zabezpieczyć się zawczasu.

Jak się bronić przed nieautoryzowanym nagraniem?

Warto wiedzieć z kim rozmawiamy, szczególnie jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Jesteśmy wtedy szczególnie narażeni na próby wyłudzenia i oszustwa przez nierzetelnych kontrahentów, działania nieuczciwej konkurencji czy też nielojalnych pracowników.

· Ustal z kim rozmawiasz
Zanim przystąpimy do zaawansowanych negocjacji zdobądźmy podstawowe informacje o firmie i osobie przeglądając zasoby internetu. Często tylko pobieżne przejrzenie tych treści może dostarczyć nam bezcennych informacji.

· Zabezpiecz siebie i biuro
Zagłuszacz rozmów schowany w kieszeni uniemożliwi nagranie. Istnieją na rynku wersje urządzenia uniemożliwiające rejestrację rozmowy w wybranym pomieszczeniu. Okresowo należy sprawdzać nasze biuro pod kątem zainstalowania w nim podsłuchów. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalistyczne urządzenia.

Nawet najlepsze urządzenie w niewprawnych rękach na niewiele się zda. Najlepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy, takiej jak nasza. Mamy odpowiedni sprzęt, wyszkolonych ludzi oraz niezbędną wiedzę. Zapraszamy do współpracy.

Udostępnij: