Wywiad gospodarczy

Wywiad gospodarczy


Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jakaś firma zaproponowała nam współpracę albo my jesteśmy zainteresowani połączeniem sił z inną firmą. Jednak, żeby ta współpraca była owocna trzeba wiedzieć w jakiej sytuacji dana firma się znajduje, na ile jest uczciwa,jak prowadzi interesy, czy nie jest zadłużona. Właśnie do tego celu służy wywiad gospodarczy.

Niesłusznie kojarzy się go z nielegalnym zdobywaniem informacji, tymczasem jest to całkowicie legalny sposób dowiedzenia się czegoś na temat potencjalnego współpracownika czy konkurenta. Istnieją nawet specjalne firmy, które świadczą takie usługi.

Wywiad gospodarczy jest przede wszystkim działaniem chroniącym naszą firmę przed skutkami działań innej firmy czy podmiotu gospodarczego. Jeżeli podejrzewamy, że ktoś ma zamiar podstawić nam nogę, uzyskać nieuczciwą przewagę na rynku, czy po prostu wyeliminować nas drogami uznanymi za legalne, to mamy prawo dokonać takiego wywiadu i wyeliminować zagrożenie.

Najczęściej wywiadu dokonuje się przez sprawdzanie wypłacalności przedsiębiorstwa i jego wiarygodności, zbieranie informacji o przekształceniach firmy, sprawdzanie czy osób zarządzających przedsiębiorstwem nie ma na liście sankcyjnej, zbieranie informacji wśród konkurencji i kontrahentów.

Często powyższe informacje można łatwo sprawdzić wchodząc na odpowiednie strony internetowe, udostępniające informacje na temat firm, a więc przede wszystkim są to rejestry t.j. Krajowy Rejestr Dłużników, Rejestr Zastawów.

Bardziej zaawansowanego wywiadu gospodarczego nie powinno się dokonywać samodzielnie. Nawet pracownicy biurowi nie są do tego zadania odpowiednio przygotowani. Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę ważne i newralgiczne informacje o przedsiębiorstwie możemy zatrudnić agencję detektywistyczną. Opłata takiej usługi zależy od zakresu. Jeżeli skupiamy się na jednym problemie – np. czy firma jest zadłużona, a zarząd nie był karany za przestępstwa gospodarcze – to sprawdzenie i przetworzenie informacji będzie tańsze niż pełna usługa – od sprawdzenia długów po drobne informacje dotyczące firmy – jak zależności między szefem i członkami zarządu albo o rentowności przedsiębiorstwa.

Udostępnij: