Jak się bronić przed nieautoryzowanym nagraniem?


W polityce afera podsłuchowa goni aferę, wspomnijmy tylko sprawę „Taśm Neumana”. Nagrano posła bez jego wiedzy w czasie prywatnych rozmów. Problem ten dotyczy każdego z nas. Z nagrywaniem rozmów pojawiają się wątpliwości natury prawnej.

Czy można rejestrować rozmowy innych osób?

Wiele zależy od okoliczności powstania takiego zapisu, czy nagrywający sam uczestniczył w rozmowie, czy nagrano osoby trzecie. Przepisy prawa cywilnego zostawiają pole do różnych interpretacji prawnych. Dochodzenie swoich praw przed sądem jest długie i czasochłonne. Lepiej zabezpieczyć się zawczasu.

Jak się bronić przed nieautoryzowanym nagraniem?

Warto wiedzieć z kim rozmawiamy, szczególnie jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Jesteśmy wtedy szczególnie narażeni na próby wyłudzenia i oszustwa przez nierzetelnych kontrahentów, działania nieuczciwej konkurencji czy też nielojalnych pracowników.

· Ustal z kim rozmawiasz
Zanim przystąpimy do zaawansowanych negocjacji zdobądźmy podstawowe informacje o firmie i osobie przeglądając zasoby internetu. Często tylko pobieżne przejrzenie tych treści może dostarczyć nam bezcennych informacji.

· Zabezpiecz siebie i biuro
Zagłuszacz rozmów schowany w kieszeni uniemożliwi nagranie. Istnieją na rynku wersje urządzenia uniemożliwiające rejestrację rozmowy w wybranym pomieszczeniu. Okresowo należy sprawdzać nasze biuro pod kątem zainstalowania w nim podsłuchów. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalistyczne urządzenia.

Nawet najlepsze urządzenie w niewprawnych rękach na niewiele się zda. Najlepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy, takiej jak nasza. Mamy odpowiedni sprzęt, wyszkolonych ludzi oraz niezbędną wiedzę. Zapraszamy do współpracy.

Udostępnij: